whatsapp ico

Güvenilir İnternet Siteleri ve Güvenli Alış-Veriş

01.01.2019 03:16, Admin

Günümüzde internet üzerinden her ürün alınıp satılabilmektedir. E-ticaret çok yoğunlaşmış ve en büyük firmalar bile günümüzde bu durumu ayrı bir sektör olarak nitelendirerek bu sektöre yoğunlaşmaya başlamışlardır.

@-ticaret herhangi bir ürünün raflarda beklemesini, satış personelleri ve yer temin edilerek satılmasının yerine ürünü yer ve personel masrafı olmaksızın internet üzerinden satılabilmesidir. Bu durum büyük ve küçük olarak sayılabilecek bütün şirketlerin yararına bir durumdur. Bir mağazayı 1 gün içinde ortalama bin kişi ziyaret ederken bu ürün internette milyonlar tarafından incelenebilmekte ve sipariş almaktadır. Sırf gideler ve maliyetlerden dolayı birçok şirket şubelerini kapatarak E-ticaret yapmaya başlamışlardır.

Bu durumun gelişmesi tüketiciler için de birçok kolaylık sağlamıştır. Alış veriş yaparken saatler harcamak yerine ürünü evinin rahatlığında bilgisayar veya telefonundan inceleyerek satın almak çok daha kolay bir durumdur.

İnternetten alış veriş yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Birçok ürünü görmeden alırken veya sipariş verirken çok dikkatli olunması gerekir. 

Google açıklamalarında belirtildiği üzere 9 milyar @-ticaret sitesinden sadece 400 bin site güvenli olarak nitelendirilmiştir. Arama motorları herhangi bir durumda sitelerin dürüst şirketler olduğunu bilemezler. Arama motorları bir sitenin güvenlik tedbirlerine uygun olup olmadığına ve virüs veya zararlı yazılım içerip içermediğini kontrol eder.

Google ve Yandex gibi arama motorları sitelerin dürüst ticaret yapıp yapmadıklarını bilmediklerinden neredeyse tüm web sitelerinden gelen reklam isteklerini olumlu olarak değerlendirirler.

Dürüst alış veriş yapmayan ve müşterilerini sahte ürünler ile kandıran veya siteler genel olarak çok hızlı domain yani web sitesi kullanıcı adı değiştirirler. Bunun sebebi ilk olarak sahte ürünler sattıkları için tekrar aynı müşteriler ile karşılaşınca tanınmak istememeleridir. Dürüst alış-veriş yapmayan ve sahte ürün satan siteler genel olarak tek bir ürün satarlar ve sitelerinde herhangi bir şekilde şirket profili veya adres bilgileri bulunmaz. Sahte ürün satan siteler güvenli olmayan web siteleri kullanırlar ve url yanında ünlem işareti bulunur.

Bu sahte ürün satan siteler sıralamalara girmek ve daha fazla müşteri çekmek için Google ve yandex gibi güçlü arama motorlarının reklam çalışmalarını kullanır ve sıralamalarda en başlarda yer alırlar.

İnternet üzerinde alış veriş yaparken mümkün olduğunca reklam ile sıralamalara girmeyen siteler tercih edilmeli ve kredi kartı kullanılmamalıdır. Reklam ile sıralamaya girmenin amacı sitelerin sürekli olarak alan adı ve sunucu değiştirdikleri için yükselemediklerinden ve yasal takibe maruz kalarak kapatılmaları ile doğrudan ilişkilidir.

Güvenilir Siteler Nasıl Anlaşılır

güvenli siteİnternet'te ki güvenilir siteleri anlamaya çalışmak için saatler harcamaya gerek yoktur. En basit yol ile domain yanında bulunan güvenlik işareti kontrol edilmeli ve mümkün olduğunca kredi kartı yerine kapıda ödeme seçenekli alış-veriş yapılmalıdır. Ürünü teslim alırken kontrol etmek ve satın aldığınız ürünü faturasız kabul etmemek başlıca nedenlerdir.

İnternette Güvenli Alış-Veriş

Yukarıda saydığımız nedenlerin hepsini kontrol etseniz bile bir ürünü faturasız aldığınızda herhangi bir şekilde ürüne itiraz edemez ve yasal haklarınızı kullanamazsınız. Bunun yanında internette ve mağazalarda satılan tüm ürünlerin 7 gün içinde mazaretsiz olarak iade edilmesi yasal bir haktır.

Güvenli alış-veriş için en başta bir sitenin güvenlik ibaresini kontrol etmek en kolay işlemdir. 

İnternette güvenli alış-veriş ile alakalı birçok yayın vardır ve çok kapsamlı bir konudur. Yukarıda belirttiğimiz durumlar bilgilendirme amaçlıdır.